• "Od Bariery po sukces" Zajęcia wyrównawcze w klasach I-III- prowadząca Beata Z.

        • Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze w klasach I-III

          Od stycznia 2010 roku w naszej szkole realizowane są zajęcia dydaktyczno wyrównawcze w klasach I-III , w ramach programu unijnego "Od bariery po sukces".  W klasie pierwszej jest to jedna  godzina tygodniowo , a w klasach drugiej i trzeciej po dwie godziny w tygodniu. Głównym celem  zajęć jest stworzenie możliwości wrzechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego dzieciom z problemami w nauce. Nauczyciele prowadzący zajęcia dokonali diagnozy wstępnej problemów i na tej podstawie stworzyli programy dostosowane do potrzeb uczniów.

          Klasa II - prowadząca Beata Z.

          W roku szkolnym 2009/2010 w klasie drugiej główny nacisk położono na terapię dzieci z ryzyka dysleksji. Zmierza ona do usprawnienia zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych dla opanowania umiejętności czytania i pisania. Są to ćwiczenia usprawniające technikę czytania i pisania , a także oddziaływania psychoterapeutyczne ogólnie uspakajające i równocześnie aktywizujące dziecko do nauki. Główną metodą stosowaną na zajęciach jest  czytanie kolorowymi sylabami. W tym celu zakupiliśmy zeszyty ćwiczeń, ułatwiające naukę czytania i pisania tą metodą. Dzieci bardzo lubią także ćwiczenia Denisona , pomagają im zrelaksować się i  "załadować baterie" do pracy na zajęciach.

          Oto przykładowe zajęcia w klasie II

          Temat 9:Czytanie głośne z dykcją metodą sylabową.

          I . Część wstępna : ćwiczenia mózgu metodą Dennisona

          Pijemy przed i w czasie zajęć wodę niegazowaną lub przegotowaną (około 1,5 litra na dzień)) która dodaje nam energii.

          Punkty na myślenie– masowanie punktów na myślenie w okolicach obojczykowych, symetrycznie po obu stronach mostka. Stymuluje się palcami jednej ręki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara podczas gdy drugą rękę trzymamy na pępku - to sprzyja jasności umysłu.

          Ruchy naprzemienne – wszystkie możliwe kombinacje ruchów wymagające skoordynowania pracy obydwu półkul mózgowych . Wykonywane bardzo wolno najsilniej aktywizują mózg. Wykonywane bardzo szybko dają dużo energii.           

          Pozycja "Cooka"  – ćwiczenie to składa się z  dwóch części, przy czym pierwsza z nich ma 3 wersje. Wybierzmy jedną z trzech. Leżymy na dywanie krzyżujemy nogi w kostkach, splatamy ręce i przykładamy je do mostka, język na podniebieniu, zamykamy oczy. Jest to pozycja uznawana za najsilniej działającą. Część druga ćwiczenia : stopy ustawiamy równolegle do siebie, ręce stykają się palcami, język na podniebieniu i zamknięte oczy jeśli chcemy się zrelaksować, a jeżeli mamy zamiar przystąpić do działania po prostu otwieramy oczy i wykonujemy kilka głębokich wdechów.

          Leniwe ósemki – do tego ćwiczenia wykorzystujemy ołówek i kartkę papieru. Aby wykonać ósemki, należy narysować na papierze lub tablicy płynnym ruchem symbol nieskończoności. Najpierw wolno, później szybciej, zaczynamy którą piszemy, na końcu – rysujemy obiema. To ćwiczenie przeznaczone do doskonalenia pisemnej komunikacji dobrej koordynacji ręka – oko.  „Gdy ósemki narysujesz, lekcje szybciej wykonujesz”.

          Kapturek myśliciela – pobudza cały mechanizm słuchu i wspomaga pamięć. Zgiętym palcem wskazującym i kciukiem masujemy ucho od góry do dołu.  Ćwiczenie kończymy pociągnięciem ucha do góry, do tyłu i do dołu

          II. Część właściwa Czytanie głośne z dykcją.

          Cele operacyjne:

          1.Usprawnia funkcje słuchowe.

          2.Usprawnia funkcje wzrokowe.

          3.Czyta wyraziście.

          4. Odpowiada na pytania.

           Przebieg zajęć:

          I Ćwiczenia usprawniające funkcje słuchowe:

             1.Analiza wyrazu na poziomie sylaby i głoski.

             2.Określenie pozycji sylaby i głoski.

          II Ćwiczenia usprawniające funkcje wzrokowe:

          1. Wyszukiwanie podobieństw i różnic między obrazkami.
          2. Podział wyrazów na litery.

          III Ćwiczenia w czytaniu i mówieniu:

          1. Odczytanie krótkiego tekstu ( zeszyt ćwiczeń)
          2. Sprawdzenie zrozumienia poprzez zadawanie pytań dotyczących  treści.
          3. Uzupełnianie wyrazów brakującymi sylabami .
          4. Staranne przepisanie zdań , sprawdzenie poprawności.

          IV Ćwiczenia relaksacyjne:

          1. Kolorowanka.

           

          Praca na tych zajęciach pozwoli uczniom  osiągnąć umiejętności :

          • dzielenia wyrazów  na sylaby, wyróżniania  samogłoski i spółgłoski,
          • tworzenia  wyrazów rozpoczynających  się od danej sylaby
          • cichego czytania  ze zrozumieniem  zdań
          • płynnego czytania na głos prostych zdań,
          • pisania  z pamięci i ze słuchu prostych  tekstów  z uwzględnieniem zasad ortograficznych,
          • prawidłowego przepisywania tekstu,
          • uczestniczenia  w rozmowie i dyskusji na określony temat,
          • nadawania  tytułów  obrazkom,
          • samodzielnego układania  krótkiej  wypowiedzi na określony temat,
          • omawiania treści obrazka,
          • porównywaćnia obrazków i wyszukiwania  elementów podobnych i różniących je,
          • złożenia obrazka  z kilku elementów i ułożenia  podpisu  z rozsypanki sylabowej i literowej,

          W czerwcu 2010r. przeprowadzono diagnozę postępów uczniów biorących udział w zajęciach wyrównawczych w klasie II . Pokazała ona ,że uczniowie opanowali technikę czytania metodąsylabową oraz usprawnili czytanie ze zrozumieniem. Dużą poprawę można też zaobcerwować w pisaniu. Popełniają mniej błędów.Widoczna jest poprawa w zakresie tempa czytania.

           

          Sprawozdanie z realizacji zajęć wyrównawczych w klasach I-III prowadzonych przez  Beatę Zając

          w Szkole Podstawowej w  Zarzycach Wielkich

          za okres od stycznia do czerwca 2010 r.

          w ramach Projektu „Od bariery po sukces” w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych
           i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie  9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska.

          I.         Ilość godzin:

          II.      Liczba uczestników  3

          V.      Opis realizacji zajęć:

          1.       Zajęcia prowadzone zgodnie z programem  napisanym  przez   Beatę  Zając

          zatwierdzonym w dniu  17.12 . 2009r  przez  Wiesławę Kanwę    dostosowany  do

          potrzeb, aspiracji i możliwości BO

          2.       Przebieg

          W klasie drugiej główny nacisk położono na terapię dzieci z ryzyka dysleksji. Zmierza ona do usprawnienia zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych dla opanowania umiejętności czytania i pisania. Są to ćwiczenia usprawniające technikę czytania i pisania , a także oddziaływania psychoterapeutyczne ogólnie uspakajające i równocześnie aktywizujące dziecko do nauki. Główną metodą stosowaną na zajęciach jest  czytanie kolorowymi sylabami. W tym celu zakupiliśmy zeszyty ćwiczeń, ułatwiające naukę czytania i pisania tą metodą. Dzieci bardzo lubią także ćwiczenia Denissona , pomagają im zrelaksować się i  "załadować baterie" do pracy na zajęciach.

          Zajęcia są odpowiednio przygotowywane, prowadzone  metodami aktywizującymi , z wykorzystaniem  odpowiednich środków dydaktycznych, dostosowane do indywidualnych moąliwości, aby móc osiągnąć założone cele i aby uczniowie jak najwięcej skorzystali.

          3.       Efekty

          W efekcie pracy  na zajęciach wyrównawczych, uczniowie  opanowali technikę czytania metodą sylabową oraz usprawnili czytanie ze zrozumieniem. Dużą poprawę można też zaobserwować w pisaniu. Popełniają mniej błędów .

          Widoczna jest poprawa w zakresie tempa czytania .

           

          4.       Wnioski dotyczące dalszego prowadzenia zajęć.

          W wyniku analizy testów diagnozujących uczestników zajęć wyrównawczych dostrzega się dużą poprawę w zakresie czytania ze zrozumieniem, pisania zdań, ortografii. Jednak nadal utrzymują się problemy z techniką i tempem czytania. Dlatego też  w dalszej pracy  głównym celem będzie usprawnianie techniki czytania i pisania.    

           

           

          Od października 2010 r rozpoczęły się zajęcia  dydaktyczno-wyrównawcze   w  kl.III w ramach programu unijnego "Od bariery po sukces" .Kontyunują go uczniowie , którzy uczęszczali na nie do czerwca 2010r. Decyzją z dnia 10 .11.2010r  jednego z uczniów przeniesiono z listy rezerwowej na listę podstawową tych  zajęć. Na zajęciach realizuje się założone cele i zadania programu zajęć dydaktyczno -wyrównawczych oraz indywidualne predyspozycje ,możliwości i zainteresowania uczestników. Pod koniec stycznia przeprowadzono diagnozę postępów uczniów. Stwierdzić można , że w zakresie techniki czytania największe postępy poczyniła Ola, a także Anna. Daniel też poprawił technikę czytania jednak jeszcze nie jest ona satysfakscjonująca. Dzieci potrafią czytać tekst po cichu ze zrozumieniem, odpowiadają poprawnie na pytania dotyczące treści .

          Dalsza praca będzie ukierunkowana na usprawnianie techniki czytania , czytanie ze zrozumieniem i na ćwiczenia ortograficzne.

           

           

           

           

           

           

          Sprawozdanie z realizacji zajęć dydaktyczno – wyrównawczych w klasach I-III

          prowadzonych przez  Beatę  Zając

          w Szkole Podstawowej w Szkole Podstawowej w Zarzycach Wielkich

          za okres od 04.01.2010r. do 30.06.2011r.

           

          w ramach Projektu „Od bariery po sukces” w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych
           i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie  9.1.2. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska.

           

          1.  Ilość zaplanowanych godzin zajęć 100 godzin
          2. Ilość zrealizowanych godzin zajęć  100 godzin
          3. Ilość BO którzy ukończyli projekt:

           

           

          Czerwiec 2010

          Październik 2010

          Czerwiec 2011

          Razem

          dziewczęta

          --------

          -----------

          2

          2

          chłopcy

          --------

          -----------

          2

          2

                                                                        Razem

          4

           

          1.  Rezygnacja z zajęć

           

          Imię i nazwisko

          Data rezygnacji

          Powód rezygnacji

           

           

           

          Nie dotyczy

          Nie dotyczy

          Nie dotyczy

           

           

           

           

          1.  Realizacja zamierzonych celów:

          Głównym celem programu było zmniejszenie niepowodzeń szkolnych w zakresie czytania, pisania i matematyki uczniów w klasach I-III. Cel został osiągnięty . Uczniowie osiągnęli lepsze wyniki w nauce.

          Celem terapii dzieci z ryzyka dysleksji było usprawnianie zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych w procesie nauki czytania i pisania. Wszyscy uczniowie objęci programem poczynili duże postępy w czytaniu i pisaniu, przez co uważa się iż cel został osiągnięty.

          1.       Ewaluacja

          Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w klasie II-III były prowadzone od 04.01.2010 roku do 22. 06 2011 roku. W tym czasie przeprowadzono diagnozę wstępną , diagnozę postępów w czerwcu 2010 r, diagnozę postępów w styczniu 2011r. i diagnozę końcową w czerwcu 2011r. Oprócz tego prowadzone były bieżące obserwacje postępów benificjentów, kontrola wykonywanych przez nich ćwiczeń i zadań, analiza i  poprawa błędów. Dokonywano analizy osiągnięć uczniów i dostosowywano metody pracy do ich potrzeb i możliwości.

          Przeprowadzono także ankietę wśród uczestników zajęć, która miała wykazać celowość i potrzebę prowadzenia tych zajęć.

          Wyniki ankiety wskazują na to , że:

          100% uczestników programu uważa , że zajęcia były ciekawe

          100%  uczestników chętnie uczestniczyło w zajęciach

          100% uczestników uważa , że zajęcia pomogły mu osiągnąć sukces

          100% uczestników chciałoby w przyszłości po raz kolejny wziąć udział w tego typu zajęciach.

           

          1. Rezultaty, efekty, osiągnięcia 

          Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych  opanowali technikę sprawnego czytania, czytają teksty ze zrozumieniem. Poczynili duże postępy w czytaniu z podziałem na role. W zakresie pisania też widoczna jest poprawa, zwłaszcza w  budowaniu zdań. Potrafią samodzielnie napisać krótkie opowiadanie. Jeszcze niektórzy muszą popracować nad ortografią. Dzięki pracy na zajęciach w ramach programu, osiągnęli lepsze oceny z czytania i pisania. Pracują samodzielnie i potrafią radzić sobie ze stresem . Czują się pewniej i są odporniejsi na niepowodzenia. Znają metody relaksacji .

           

           

          prowadząca zajęcia Beata Zając - nauczyciel kształcenia zintegrowanego