- Uczenie przyjazne mózgowi
- Scenariusze lekcji języka angielskiego 2019/2020
- Scenariusz zajęć z języka angielskiego, zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli
- Scenariusz lekcji z języka angielskiego w klasie II czerwiec 2019
- Scenariusz lekcji informatyki listopad 2018
- Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli
- Scenariusz lekcji z języka angielskiego
- Scenariusz lekcji z biologii
- Scenariusz lekcji z historii i społeczeństwa
Scenariusz lekcji z biologii
Scenariusz lekcji biologii w klasie V
Temat: Budowa, rola i modyfikacje korzenia.
Zakres treści: budowa zewnętrzna korzenia, funkcje korzenia; systemy korzeniowe; modyfikacje korzeniZakres umiejętności zgodnie z obecnie obowiązującą- (od 01 września 2017r.) podstawą programową dla drugiego etapu edukacyjnego:
Uczeń dokonuje obserwacji rośliny okrytonasiennej (zdjęcia, ryciny, okazy żywe); rozpoznaje jej organy i określa ich funkcje (korzeń, łodyga, liść, kwiat),opisuje modyfikacje korzeni, łodyg i liści jako adaptacje roślin okrytonasiennych do życia
w określonych środowiskach,
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- nazwać, wskazać i narysować organy wegetatywne rośliny nasiennej,
- określić rolę korzenia,
- rozpoznać i narysować system korzeniowy (palowy i wiązkowy)
- podać przykłady modyfikacji korzeni, oraz opisać je jako adaptacje do zycia w określonych środowiskach, np. spichrzowe, czepne itd.
Metody:- Metody słowne:
• formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie uczniów,
• nazywanie konkretów, obrazów,
• rozmowa ukierunkowana,
• opis, - obserwacja pośrednia, bezpośrednia,
- praca z tekstem,
- quiz interaktywny
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: okazy korzeni roślin, karton , taśma klejąca, pisaki, podręcznik, karty pracy, prezentacja multimedialna, quiz interaktywny
Czas realizacji: 1 lekcja
TOK LEKCJI.
- FAZA WPROWADZAJĄCA
a) Sprawy organizacyjno-porządkowe.
b) Wprowadzenie. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji z naciskiem na wiadomości, które będą rozwijane na bieżącej lekcji- budowa rośliny nasiennejKarta pracy numer 1
FAZA REALIZACJI
1. Na podstawie obserwacji (prezentacja) uczniowie wyróżniają i wskazują części rośliny nasiennej.
Następnie uzupełniają schemat budowy korzenia i wklejają go do zeszytu.
Karta pracy nr 22. Nauczyciel prezentuje okazy roślin jednoliściennych i dwuliściennych omawiając budowę systemu korzeniowego.
Uczniowie układają odpowiednie rośliny z systemem wiązkowym i palowym na osobnych tackach. Karta pracy nr 3
3. Dalsza cześć prezentacji- nauczyciel omawia role korzenia, poprzedzając ja pogadanką na temat funkcji, jaka może pełnić korzeń u rośliny.
Zapis notatki- 3 funkcje korzenia.
4. W zależności od warunków życia rośliny wykształciły modyfikacje korzeni. Prezentacja i pogadanka
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Quiz interaktywny na platformie Quizizz- Budowa i funkcje oraz modyfikacje korzeni
https://quizizz.com/admin/quiz/59bd9f56f3ac8a1000485891
, pozwalający nauczycielowi od razu zweryfikować wiedzę uczniów.
Uczniowie otrzymują kod do rozpoczęcia quizu i pracują samodzielnie.
- Metody słowne: