- Uczenie przyjazne mózgowi
- Scenariusze lekcji języka angielskiego 2019/2020
- Scenariusz zajęć z języka angielskiego, zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli
- Scenariusz lekcji z języka angielskiego w klasie II czerwiec 2019
- Scenariusz lekcji informatyki listopad 2018
- Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli
- Scenariusz lekcji z języka angielskiego
- Scenariusz lekcji z biologii
- Scenariusz lekcji z historii i społeczeństwa
Scenariusz lekcji z języka angielskiego
Zadanie nauczyciela w Module 3 English Class A1
Autor: Sylwia Pacułt
Przedmiot: język angielski
Klasa: IV
Temat lekcji: In the house – w domu.
Cele uczenia się ucznia:
Uczniowie nauczą się nazw części domu i rzeczy, które się w nim znajdują, jak pytać o ich nazwy, oraz jak je krótko opisywać.
Kryteria sukcesu ucznia:
Uczeń potrafi:
- poprawnie nazwać części domu i rzeczy, które się w nim znajdują
- wyszukać informacje w tekście pisanym i słuchanym
- tworzyć wypowiedź ustną i pisemną według proponowanego wzoru
W czasie lekcji uczeń będzie doskonalił umiejętności współdziałania w grupie i korzystania ze źródeł informacji w języku
obcym, korzystania ze stron internetowych.
Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:
Uczniowie potrafią korzystać z zasobów internetowych w zakresie nauki języka angielskiego. Potrafią korzystać z cyfrowej wersji podręcznika. Twórczo wykorzystują informacje zawarte na stronach internetowych. Znają technikę pracy z tablicą multimedialną.
Narzędzia TIK, które wykorzystam na lekcji oraz cel ich zastosowania:
Laptop z oprogramowaniem ePanel - Pearson, tablica interaktywna, strony internetowe: https://learningapps.org, https://quizizz.com, prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów (oraz podręczniki, ćwiczenia, karty informacji zwrotnej dla każdego ucznia, karty z obrazkami i słówkami przedstawiającymi rzeczy i pomieszczenia w domu).
Narzędzia TIK pozwolą na podniesienie atrakcyjności lekcji, kontakt z „żywym” językiem angielskim, indywidualizację pracy, zwiększenie motywacji i wdrażanie się do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego, wykorzystanie zadań online do rozwijania słownictwa i sprawności językowych ( czytanie, rozumienie tekstu słuchanego, pisanie).
Przebieg lekcji – aktywności uczniów, które pozwolą osiągnąć cel lekcji:
- Czynności organizacyjne.
a. Odniesienie się do zadanej pracy domowej.
b. Podanie tematu i celów lekcji na tablicy interaktywnej.
c. Prezentacja multimedialna pt. “In the house” – omówienie.
- Rozgrzewka językowa – burza mózgu – dom.
Uczniowie dopisują do słowa “house” kojarzące się im słówka, które zapamiętali z prezentacji, gra dydaktyczna na stronie internetowej https://learningapps.org
- Odpowiadanie na pytania dotyczące wyświetlonego na tablicy interaktywnej obrazka – How many of these objects can you find in the photos?
- Głośne powtarzanie za nagraniem nowych słówek.
- Sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności wyszukiwania w tekście słuchanym szczegółowych informacji.
Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania, następnie na kartach pracy przyporządkowują poszczególne słowa jakie pojawiły się w nagraniu do danych pomieszczeń, w których się znajdowały (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel - nagranie).
- Ćwiczenie ze słuchania: Gdzie jesteś? Odsłuchaj i zapisz w zeszycie odpowiedzi (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel – nagranie, podręcznik English Class A1).
- Sprawdzenie kompetencji językowej ( podział klasy na cztery grupy).
Uczniowie mają za zadanie uzupełnić podane wyrazy w brakujące litery i dopasować je do podanych zdań, każda grupa otrzymuje cztery wylosowane wyrazy (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej). Sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez wyświetlenie właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej.
- Ćwiczenie komunikacyjne – uczniowie odpowiadają na pytanie z jakiej części domu są przedstawione obrazki. Wspólne sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez zapisanie przez chętnych uczniów właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej i w zeszytach.
- Sprawdzenie stopnia opanowania czytania ze zrozumieniem.
Uczniowie czytają krótką wypowiedź, a następnie decydują czy zdania są prawdziwe czy fałszywe.
- Gra dydaktyczna „Vocabulary Quiz – house” na stronie internetowej https://quizizz.com (praca z komputerem podłączonym do Internetu i tablicą interaktywną, uczniowie dołączają do gry poprzez zalogowanie się przy użyciu telefonów komórkowych)
Podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:
Odczytujemy cele lekcji zapisane na tablicy. Rozmowa na temat poznanych treści, ocena stopnia atrakcyjności i przydatności takiej lekcji z perspektywy uczniów, ocena stopnia realizacji celów lekcji. Zwrócenie uwagi na ewentualne braki w wiadomościach
i umiejętnościach.
Zadanie pracy domowej: wykonanie zadania 8 str. 39 w podręczniku English Class A1