• Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli

        • Scenariusz lekcji z historii i społeczeństwa w klasie  V z wykorzystaniem TIK

          nauczyciel Jadwiga Janocik

          Temat: 

           

          XVII wiek – stulecie wojen      (czas realizacji 2 x 45 minut)

          Scenariusz l

          Cele lekcji:

          Uczeń:

          • poprawnie posługuje się terminami: potop szwedzki, wojna podjazdowa, hetman, sułtan, odsiecz, husaria, szyszak,
          • podaje daty wydarzeń związanych z wojnami toczonymi przez Rzeczpospolitą w XVII wieku: bitwy pod Kircholmem, oblężenia Jasnej Góry, potopu szwedzkiego, pokoju                 w Oliwie, odsieczy wiedeńskiej, bitwy pod Kłuszynem,
          • wymienia zasługi Stefana Czarnieckiego i Jana III Sobieskiego,
          • wskazuje na mapie terytorium Rzeczypospolitej, Królestwa Szwedzkiego, Imperium Osmańskiego i Carstwa Rosyjskiego oraz miejscowości: Częstochowę, Oliwę, Chocim              i Wiedeń,
          • omawia przyczyny, przebieg oraz skutki wojen polsko-szwedzkich, polsko-tureckich                 i polsko-moskiewskich,
          • wymienia główne elementy wyposażenia husarza,
          • wyjaśnia, jakie skutki przyniosły Rzeczypospolitej wojny prowadzone w XVII wieku,
          • korzysta z różnych źródeł informacji.

          Metody:

          • metoda aktywizująca – metaplan ( zapis komputerowy, wydruk),
          • praca z podręcznikiem,
          • praca z mapą interaktywną
          • praca z tekstem źródłowym,
          • praca z ilustracją z wykorzystaniem zasobów Internetu.

          Formy pracy:

          indywidualna, grupowa, zbiorowa.

          Środki dydaktyczne:

          • podręcznik „Wczoraj i dziś 5” (s. 131–136),
          • mapa „Rzeczpospolita w XVII wieku”,
          • mapa interaktywna przedstawiająca Rzeczpospolitą w XVII wieku,
          • obrazy tematyczne z zasobów Internetu
          • schemat metaplanu
          • tablica mutimedialna

           

          Przebieg lekcji:

          Wprowadzenie do tematu lekcji

          1. Przedstawienie podstawowego celu lekcji, którym jest poznanie najważniejszych przyczyn i skutków wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII wieku.
          2. Realizacja polecenia „Zanim poznasz nowy temat” ze s. 99 podręcznika.

           

          Rzeczpospolita i jej sąsiedzi w XVII wieku

          1. Wskazanie przez nauczyciela, a potem przez kilkoro uczniów na mapie interaktywnej terytorium Rzeczypospolitej w XVII wieku. Wymienienie i wskazanie przez uczniów krajów sąsiadujących z państwem polsko-litewskim (korelacja z mapą ze s. 135 podręcznika.
          2. Przedstawienie uczniom sytuacji geopolitycznej Rzeczypospolitej u progu XVII wieku.
          3. Określenie przez osoby chętne, co mogło być przyczyną sporów naszego kraju                        z sąsiadami.
          4. Omówienie funkcji, jaką pełniła husaria w armii Rzeczypospolitej. Wymienienie elementów wyposażenia husarza na podstawie ilustracji ze s. 134 podręcznika. Pokaz wybranych z zasobów Internetu obrazów husarii.

          Wojny polsko-szwedzkie

          1. Wyjaśnienie przez nauczyciela przyczyn wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją.
          2. Wytłumaczenie uczniom znaczenia terminów potop szwedzki i wojna podjazdowa.
          3. Zapoznanie się przez uczniów z tekstem ze s. 131 podręcznika. Opowiedzenie na jego podstawie o wydarzeniach, które rozegrały się w czasie potopu szwedzkiego, uzupełnione  obrazami: Bitwa pod Oliwą i Obrona Częstochowy pokazanymi na tablicy multimedialnej przez chętnych uczniów, którzy wyszukali je uprzednio w ramach pracy domowej. Wskazanie na mapie interaktywnej przez wybranych uczniów miejscowości: Częstochowy i Oliwy.
          4. Scenariusz lekcji   

            Omówienie roli, jaką odegrał Stefan Czarniecki podczas wojny ze Szwedami w latach  1655–1660.

           

          Konflikty polsko-tureckie

          1. Omówienie przez prowadzącego zajęcia przyczyn wojen Rzeczypospolitej z Turcją.
          2. Wyjaśnienie uczniom znaczenia terminów: hetman, sułtan, odsiecz.
          3. Zapoznanie się z tekstem ze s. 132 podręcznika. Wymienienie przyczyn i skutków odsieczy wiedeńskiej. Wskazanie na mapie interaktywnej przez kolejnych uczniów Chocimia i Wiednia.
          4. Zapoznanie się z tekstem źródłowym ze s. 133 podręcznika. Opowiedzenie na jego podstawie, jak zakończyła się bitwa pod Wiedniem i jakie łupy wojenne dostały się w ręce zwycięzców. Pokaz wybranych z zasobów Internetu obrazów na tablicy multimedialnej.

           

          Podsumowanie tematu

          1. Omówienie skutków wojen toczonych przez Rzeczpospolitą w XVII wieku.
          2. Wyjaśnienie zasad pracy metodą metaplanu Podzielenie zespołu klasowego na grupy liczące 4–6 osób. Wypełnienie komputerowo przez każdą z nich otrzymanego metaplanu do zagadnienia:„Dlaczego pod koniec XVII wieku Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi?”. Ta część zajęć lekcyjnych odbywa się w pracowni komputerowej.
          3. Zaprezentowanie gotowych metaplanów przez poszczególne zespoły po upływie wyznaczonego czasu. Ustalenie na podstawie zgromadzonych informacji, co należało zrobić, by poprawić sytuację Rzeczypospolitej. Zapis ostatecznej wersji meta planu, wydruk dla każdego ucznia.
          4. Zadanie domowe:

          Wykonaj w zeszycie ćwiczeń  zaznaczone zadania.

          Zadanie domowe dla chętnych:

          Zapoznaj się z tekstem o wojnach polsko-moskiewskich w XVII wieku ze strony 132 podręcznika. Na podstawie przeczytanego fragmentu oraz innych źródeł informacji omów przyczyny, przebieg i skutki wojen Rzeczypospolitej z Moskwą.

           

          Schemat meta planu:

           

          Dlaczego pod koniec XVII wieku Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi?

          Jak było?

          Jak powinno być?

           

           

          Dlaczego nie było tak, jak być powinno?

           

          Wnioski: Co należało zrobić, żeby było tak, jak być powinno?

           

           

           

          Scenariusz lekcji biologii w klasie V

          Temat:  Budowa, rola i modyfikacje korzenia.

          Zakres treści: budowa zewnętrzna korzenia, funkcje korzenia; systemy korzeniowe; modyfikacje korzeni

          Zakres umiejętności zgodnie z obecnie obowiązującą- (od 01 września 2017r.) podstawą programową dla drugiego etapu edukacyjnego:

          Uczeń dokonuje obserwacji rośliny okrytonasiennej (zdjęcia, ryciny, okazy żywe); rozpoznaje jej organy i określa ich funkcje (korzeń, łodyga, liść, kwiat),opisuje modyfikacje korzeni, łodyg i liści jako adaptacje roślin okrytonasiennych do życia
          w określonych środowiskach,

          Cele operacyjne:

          Uczeń potrafi:
          - nazwać, wskazać i narysować organy wegetatywne rośliny nasiennej,
          - określić rolę korzenia,
          - rozpoznać i narysować system korzeniowy (palowy i wiązkowy)
          - podać przykłady modyfikacji korzeni, oraz opisać je jako adaptacje do zycia w określonych środowiskach, np. spichrzowe, czepne itd.


          Metody:

          • Metody słowne:
            • formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie uczniów,
            • nazywanie konkretów, obrazów,
            • rozmowa ukierunkowana,
            • opis,
          • obserwacja pośrednia, bezpośrednia,
          • praca z tekstem,
          • quiz interaktywny

           

          Formy pracy: indywidualna, grupowa

          Środki dydaktyczne: okazy korzeni roślin, karton , taśma klejąca, pisaki, podręcznik, karty pracy, prezentacja multimedialna, quiz interaktywny

          Czas realizacji: 1 lekcja

          TOK LEKCJI.

          - FAZA WPROWADZAJĄCA

          a) Sprawy organizacyjno-porządkowe.
          b) Wprowadzenie. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji z naciskiem na wiadomości, które będą rozwijane na bieżącej lekcji- budowa rośliny nasiennej

          Karta pracy numer 1

           

          FAZA REALIZACJI
          1. Na podstawie obserwacji  (prezentacja)  uczniowie wyróżniają i wskazują części rośliny nasiennej.
          Następnie uzupełniają schemat budowy korzenia i wklejają go do zeszytu.
          Karta pracy nr 2

          2. Nauczyciel prezentuje okazy roślin jednoliściennych i dwuliściennych omawiając budowę systemu korzeniowego.

          Uczniowie układają odpowiednie rośliny z systemem wiązkowym i palowym na osobnych tackach. Karta pracy nr 3

          3. Dalsza cześć prezentacji- nauczyciel omawia role korzenia, poprzedzając ja pogadanką na temat funkcji, jaka może pełnić korzeń u rośliny.

          Zapis notatki- 3 funkcje korzenia.

          4. W zależności od warunków życia rośliny wykształciły modyfikacje korzeni. Prezentacja i pogadanka


          FAZA PODSUMOWUJĄCA
           

          Quiz interaktywny na platformie Quizizz- Budowa i funkcje oraz modyfikacje korzeni

          https://quizizz.com/admin/quiz/59bd9f56f3ac8a1000485891

          , pozwalający nauczycielowi od razu zweryfikować wiedzę uczniów.

          Uczniowie otrzymują kod do rozpoczęcia quizu i pracują samodzielnie.

           

           Scenariusz lekcji języka angielskiego w klasie IV z wykorzystaniem TIK

           Modul 3 English Class A1

          Autor: Sylwia Pacułt

           

          Przedmiot: język angielski

          Klasa: IV

           

          Temat lekcji:  In the house – w domu.

           

          Cele uczenia się ucznia:

          Uczniowie nauczą się nazw części domu  i rzeczy, które się w nim znajdują, jak pytać o ich nazwy, oraz jak je krótko opisywać.

           

          Kryteria sukcesu ucznia:

          Uczeń potrafi:

          - poprawnie nazwać części domu  i rzeczy, które się w nim znajdują

          - wyszukać informacje w tekście pisanym i słuchanym

          - tworzyć wypowiedź ustną i pisemną według  proponowanego wzoru

          W czasie lekcji uczeń będzie doskonalił umiejętności współdziałania w grupie i korzystania ze źródeł informacji w języku

           obcym, korzystania ze stron internetowych.

          Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:

          Uczniowie potrafią korzystać z zasobów internetowych w zakresie nauki  języka angielskiego. Potrafią korzystać z cyfrowej wersji podręcznika. Twórczo wykorzystują informacje zawarte na stronach internetowych. Znają technikę pracy z tablicą multimedialną.

          Narzędzia TIK, które wykorzystam na lekcji oraz cel ich zastosowania:

           

          Laptop z oprogramowaniem ePanel - Pearson, tablica interaktywna, strony internetowe: https://learningapps.org, https://quizizz.com, prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów (oraz podręczniki, ćwiczenia, karty informacji zwrotnej dla każdego ucznia,  karty z  obrazkami i słówkami przedstawiającymi rzeczy i pomieszczenia w domu).

           

          Narzędzia TIK pozwolą na podniesienie atrakcyjności lekcji, kontakt z „żywym” językiem angielskim, indywidualizację pracy, zwiększenie motywacji i wdrażanie się do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego, wykorzystanie zadań online do rozwijania słownictwa i sprawności językowych ( czytanie, rozumienie tekstu słuchanego, pisanie).   

           

          Przebieg lekcji – aktywności uczniów, które pozwolą osiągnąć cel lekcji:

           

          1. Czynności organizacyjne.

          a.  Odniesienie się do zadanej pracy domowej.

          b.  Podanie tematu i celów lekcji na tablicy interaktywnej.

          c.  Prezentacja multimedialna pt. “In the house” – omówienie.

           

          1. Rozgrzewka językowa – burza mózgu – dom. 

          Uczniowie dopisują do słowa “house” kojarzące się im słówka, które zapamiętali z prezentacji, gra dydaktyczna na stronie internetowej  https://learningapps.org

           

          1. Odpowiadanie na pytania dotyczące wyświetlonego na tablicy interaktywnej obrazka – How many of these objects  can you find in the photos?

           

          1. Głośne powtarzanie za nagraniem nowych słówek.

           

          1. Sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności wyszukiwania w tekście słuchanym szczegółowych informacji.

          Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania, następnie na kartach pracy przyporządkowują poszczególne słowa jakie pojawiły się w nagraniu do danych pomieszczeń, w których się znajdowały  (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel - nagranie).

           

          1. Ćwiczenie ze słuchania: Gdzie jesteś? Odsłuchaj i zapisz w zeszycie odpowiedzi (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel – nagranie, podręcznik English Class A1).

           

          1. Sprawdzenie kompetencji językowej ( podział klasy na cztery grupy).

          Uczniowie mają za zadanie uzupełnić podane wyrazy w brakujące litery  i dopasować je do podanych zdań, każda grupa otrzymuje cztery wylosowane wyrazy (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej). Sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez wyświetlenie właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej.

           

          1. Ćwiczenie komunikacyjne – uczniowie odpowiadają na pytanie z jakiej części domu są przedstawione obrazki. Wspólne sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez zapisanie przez chętnych  uczniów właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej i w zeszytach.

           

          1. Sprawdzenie stopnia opanowania czytania ze zrozumieniem.

          Uczniowie czytają krótką wypowiedź, a następnie decydują czy zdania są prawdziwe czy fałszywe.

           

          1. Gra dydaktyczna „Vocabulary Quiz – house” na stronie internetowej https://quizizz.com (praca z komputerem podłączonym do Internetu i tablicą interaktywną, uczniowie dołączają do gry poprzez zalogowanie się przy użyciu telefonów komórkowych)

           

           

          Podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:

           

          Odczytujemy cele lekcji zapisane na tablicy. Rozmowa na temat poznanych treści, ocena stopnia atrakcyjności i przydatności takiej lekcji z perspektywy uczniów, ocena stopnia realizacji celów lekcji. Zwrócenie uwagi na ewentualne braki w wiadomościach

           i umiejętnościach.

          Zadanie pracy domowej: wykonanie zadania 8  str. 39 w podręczniku English Class A1