• Scenariusz lekcji z języka angielskiego

        • Zadanie nauczyciela w Module 3 English Class A1

          Autor: Sylwia Pacułt

           

          Przedmiot: język angielski

          Klasa: IV

           

          Temat lekcji:  In the house – w domu.

           

          Cele uczenia się ucznia:

          Uczniowie nauczą się nazw części domu  i rzeczy, które się w nim znajdują, jak pytać o ich nazwy, oraz jak je krótko opisywać.

           

          Kryteria sukcesu ucznia:

          Uczeń potrafi:

          - poprawnie nazwać części domu  i rzeczy, które się w nim znajdują

          - wyszukać informacje w tekście pisanym i słuchanym

          - tworzyć wypowiedź ustną i pisemną według  proponowanego wzoru

          W czasie lekcji uczeń będzie doskonalił umiejętności współdziałania w grupie i korzystania ze źródeł informacji w języku

           obcym, korzystania ze stron internetowych.

          Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:

          Uczniowie potrafią korzystać z zasobów internetowych w zakresie nauki  języka angielskiego. Potrafią korzystać z cyfrowej wersji podręcznika. Twórczo wykorzystują informacje zawarte na stronach internetowych. Znają technikę pracy z tablicą multimedialną.

          Narzędzia TIK, które wykorzystam na lekcji oraz cel ich zastosowania:

           

          Laptop z oprogramowaniem ePanel - Pearson, tablica interaktywna, strony internetowe: https://learningapps.org, https://quizizz.com, prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów (oraz podręczniki, ćwiczenia, karty informacji zwrotnej dla każdego ucznia,  karty z  obrazkami i słówkami przedstawiającymi rzeczy i pomieszczenia w domu).

           

          Narzędzia TIK pozwolą na podniesienie atrakcyjności lekcji, kontakt z „żywym” językiem angielskim, indywidualizację pracy, zwiększenie motywacji i wdrażanie się do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego, wykorzystanie zadań online do rozwijania słownictwa i sprawności językowych ( czytanie, rozumienie tekstu słuchanego, pisanie).   

           

          Przebieg lekcji – aktywności uczniów, które pozwolą osiągnąć cel lekcji:

           

          1. Czynności organizacyjne.

          a.  Odniesienie się do zadanej pracy domowej.

          b.  Podanie tematu i celów lekcji na tablicy interaktywnej.

          c.  Prezentacja multimedialna pt. “In the house” – omówienie.

           

          1. Rozgrzewka językowa – burza mózgu – dom. 

          Uczniowie dopisują do słowa “house” kojarzące się im słówka, które zapamiętali z prezentacji, gra dydaktyczna na stronie internetowej  https://learningapps.org

           

          1. Odpowiadanie na pytania dotyczące wyświetlonego na tablicy interaktywnej obrazka – How many of these objects  can you find in the photos?

           

          1. Głośne powtarzanie za nagraniem nowych słówek.

           

          1. Sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności wyszukiwania w tekście słuchanym szczegółowych informacji.

          Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania, następnie na kartach pracy przyporządkowują poszczególne słowa jakie pojawiły się w nagraniu do danych pomieszczeń, w których się znajdowały  (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel - nagranie).

           

          1. Ćwiczenie ze słuchania: Gdzie jesteś? Odsłuchaj i zapisz w zeszycie odpowiedzi (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej – ePanel – nagranie, podręcznik English Class A1).

           

          1. Sprawdzenie kompetencji językowej ( podział klasy na cztery grupy).

          Uczniowie mają za zadanie uzupełnić podane wyrazy w brakujące litery  i dopasować je do podanych zdań, każda grupa otrzymuje cztery wylosowane wyrazy (ćwiczenie wykonywane przy pomocy tablicy interaktywnej). Sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez wyświetlenie właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej.

           

          1. Ćwiczenie komunikacyjne – uczniowie odpowiadają na pytanie z jakiej części domu są przedstawione obrazki. Wspólne sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez zapisanie przez chętnych  uczniów właściwej odpowiedzi na tablicy interaktywnej i w zeszytach.

           

          1. Sprawdzenie stopnia opanowania czytania ze zrozumieniem.

          Uczniowie czytają krótką wypowiedź, a następnie decydują czy zdania są prawdziwe czy fałszywe.

           

          1. Gra dydaktyczna „Vocabulary Quiz – house” na stronie internetowej https://quizizz.com (praca z komputerem podłączonym do Internetu i tablicą interaktywną, uczniowie dołączają do gry poprzez zalogowanie się przy użyciu telefonów komórkowych)

           

           

          Podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:

           

          Odczytujemy cele lekcji zapisane na tablicy. Rozmowa na temat poznanych treści, ocena stopnia atrakcyjności i przydatności takiej lekcji z perspektywy uczniów, ocena stopnia realizacji celów lekcji. Zwrócenie uwagi na ewentualne braki w wiadomościach

           i umiejętnościach.

          Zadanie pracy domowej: wykonanie zadania 8  str. 39 w podręczniku English Class A1