• Scenariusz lekcji z biologii

        • Scenariusz lekcji biologii w klasie V

          Temat:  Budowa, rola i modyfikacje korzenia.

          Zakres treści: budowa zewnętrzna korzenia, funkcje korzenia; systemy korzeniowe; modyfikacje korzeni

          Zakres umiejętności zgodnie z obecnie obowiązującą- (od 01 września 2017r.) podstawą programową dla drugiego etapu edukacyjnego:

          Uczeń dokonuje obserwacji rośliny okrytonasiennej (zdjęcia, ryciny, okazy żywe); rozpoznaje jej organy i określa ich funkcje (korzeń, łodyga, liść, kwiat),opisuje modyfikacje korzeni, łodyg i liści jako adaptacje roślin okrytonasiennych do życia
          w określonych środowiskach,

          Cele operacyjne:

          Uczeń potrafi:
          - nazwać, wskazać i narysować organy wegetatywne rośliny nasiennej,
          - określić rolę korzenia,
          - rozpoznać i narysować system korzeniowy (palowy i wiązkowy)
          - podać przykłady modyfikacji korzeni, oraz opisać je jako adaptacje do zycia w określonych środowiskach, np. spichrzowe, czepne itd.


          Metody:

          • Metody słowne:
            • formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie uczniów,
            • nazywanie konkretów, obrazów,
            • rozmowa ukierunkowana,
            • opis,
          • obserwacja pośrednia, bezpośrednia,
          • praca z tekstem,
          • quiz interaktywny

           

          Formy pracy: indywidualna, grupowa

          Środki dydaktyczne: okazy korzeni roślin, karton , taśma klejąca, pisaki, podręcznik, karty pracy, prezentacja multimedialna, quiz interaktywny

          Czas realizacji: 1 lekcja

          TOK LEKCJI.

          - FAZA WPROWADZAJĄCA

          a) Sprawy organizacyjno-porządkowe.
          b) Wprowadzenie. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji z naciskiem na wiadomości, które będą rozwijane na bieżącej lekcji- budowa rośliny nasiennej

          Karta pracy numer 1

           

          FAZA REALIZACJI
          1. Na podstawie obserwacji  (prezentacja)  uczniowie wyróżniają i wskazują części rośliny nasiennej.
          Następnie uzupełniają schemat budowy korzenia i wklejają go do zeszytu.
          Karta pracy nr 2

          2. Nauczyciel prezentuje okazy roślin jednoliściennych i dwuliściennych omawiając budowę systemu korzeniowego.

          Uczniowie układają odpowiednie rośliny z systemem wiązkowym i palowym na osobnych tackach. Karta pracy nr 3

          3. Dalsza cześć prezentacji- nauczyciel omawia role korzenia, poprzedzając ja pogadanką na temat funkcji, jaka może pełnić korzeń u rośliny.

          Zapis notatki- 3 funkcje korzenia.

          4. W zależności od warunków życia rośliny wykształciły modyfikacje korzeni. Prezentacja i pogadanka


          FAZA PODSUMOWUJĄCA
           

          Quiz interaktywny na platformie Quizizz- Budowa i funkcje oraz modyfikacje korzeni

          https://quizizz.com/admin/quiz/59bd9f56f3ac8a1000485891

          , pozwalający nauczycielowi od razu zweryfikować wiedzę uczniów.

          Uczniowie otrzymują kod do rozpoczęcia quizu i pracują samodzielnie.