- Profesjonalny system wspomagania szkół z województwa małopolskiego
- Odkrywam Małopolskę
- WYRÓWNAJ SWOJE SZANSE
- Grant 3 projekt pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek
- MOŻESZ WIĘCEJ- rekrutacja
- Wyniki rekrutacji "Możesz więcej"
- Harmonogram zajęć "Możesz więcej"
- Harmonogram zajęć w ramach projektu "Możesz więcej"
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym z ryzyka dysleksji
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci z zaburzeniami mowy
- "Możesz więcej" Zajęcia rozwijające poprzez szachy zainteresowania matematyczno-przyrodnicze
- "Możesz więcej" Zajęcia rozwijające zainteresowaniaartystyczne
- "Możesz więcej" Zajęcia z psychologiem
- "Możesz więcej" Zajęcia z pedagogiem
- "Możesz więcej" - Sprawozdanie końcowe
- Nagłówek - "Od Bariery po sukces"
- HARMONOGRAM ZAJĘĆ "Od Bariery po sukces"
- Aneks do harmonogramu zajęć - "Od Bariery po sukcesy"
- Aneks nr 2 do harmonogramu - od 12.04.2010 - "Od Bariery po sukces"
- HARMONOGRAM ZAJĘĆ "Od Bariery po sukces"–aktualny od 3 stycznia do 1 kwietnia 2011
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia wyrównawcze w klasach I-III- prowadząca Beata Z.
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze w kl. I-III- prowadząca Marta Ż
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego w klasach IV-VI: ortograffiti
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje kluczowe artystyczne: koło plastyczne w klasach IV-VI
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające - koło języka angielskiego
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające- koło muzyczne
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia psychologiczno-pedagogiczne
- "Od Bariery po sukces" Sprawozdanie końcowe
"Od Bariery po sukces" Sprawozdanie końcowe
SPRAWOZDANIE WSKAŹNIKOWE NA SZCZEBLU SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZARZYCACH WIELKICH
W okresie sprawozdawczym zrealizowano standard IV. Realizacja zajęć odbywała się zgodnie z harmonogramem zajęć (spełniając standard V). W ramach zajęć dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (typ 1) przeprowadzono 120 godzin dla 2 grup 5 osobowych, w sumie dla 10 osób ( 4 dziewczynki i 6 chłopców). Czas trwania 1 h zajęć dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (typ 1) to 45 min. W efekcie pracy na tych zajęciach uczniowie opanowali technikę czytania metodą sylabową oraz usprawnili czytanie ze zrozumieniem. U wszystkich uczestników zajęć test wykazał postępy w czytaniu.
Dużą poprawę można też zaobserwować w pisaniu. Popełniają mniej błędów ortograficznych. Potrafią budować poprawne zdania, krótkie wypowiedzi pisemne typu list, opis . Wykazała to diagnoza końcowa oraz obserwacje radzenia sobie uczestników na codziennych zajęciach edukacyjnych .
W ramach zajęć logopedycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy (typ 3) przeprowadzono 120 h dla 2 grup 3 osobowych, w sumie dla 6 osób,(1 dziewczynka,
5 chłopców) . Czas trwania 1 h zajęć logopedycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy(typ 3) to 60 min. U wszystkich uczniów osiągnięto:
- wykształcenie postawy komunikacyjnej
-usprawnienie motoryki i koordynacji artykulatorów,
-utrwalenie poprawnego wzorca artykulacyjnego.
-usprawnienie funkcji mających wpływa na rozwój mowy (percepcji słuchowej, wzrokowej, myślowej, myślenia, pamięci, koncentracji).
-poprawę wyrazistości mowy uczniów objętych logoterapią.
-usunięto/ zainicjowano proces usuwania wadliwej artykulacji.
- zwiększenie efektywności komunikacji językowej (strona fonetyczna, gramatyczna oraz leksykalna).
W ramach zajęć dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych (typ 2 ) przeprowadzono 120 h dla 2 grup 5 osobowych, w sumie dla 10 osób, (3 dziewczynki, 7 chłopców). Czas trwania 1 h zajęć dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych( typ 2) to 45 min. Dzięki tym zajęciom uczestnicy osiągają lepsze wyniki w nauce i zdobywaniu umiejętności matematycznych, prace kontrolne z matematyki nie wywołują już i nich tak wielkiego stresu, co powoduje mniejsze niepowodzenia szkolne.
W ramach zajęć rozwijających poprzez szachy zainteresowania matematyczno - przyrodnicze (typ 7 ) przeprowadzono 60 h dla 1 grupy 8 osobowej, (1 dziewczynka, 7 chłopców). Czas trwania1 h zajęć rozwijających poprzez szachy zainteresowania matematyczno przyrodnicze
(typ 7) to 45 min. Uczniowie poprzez grę w szachy rozwijali twórcze myślenie. W czasie zajęć doskonalili grę, poznawali pojęcia szachowe. Efektem zajęć był rozegrany turniej szachowy. Rozwijali umiejętności matematyczne i przyrodnicze, które wykorzystane zostaną na zajęciach edukacyjnych w kolejnym roku szkolnym. W czasie zajęć prowadzili obserwacje pogody, hodowali rośliny, mierzyli siłę i kierunek wiatru, ilość opadów i temperaturę, poznawali własności magnesów- zajęcia te poszerzyły wiedzę i rozwinęły umiejętności uczestników zajęć. Sześcioro uczestników zajęć wzięło udział w konkursie matematycznym lub ekologicznym.
W ramach zajęć rozwijających zainteresowania artystyczne przeprowadzono 64 godziny zajęć dla 2 grup 4 osobowych w sumie dla 8 osób (4 dziewczynki, 4 chłopców). Czas trwania 1 h zajęć to 45 minut. Zajęcia te rozbudziły w dzieciach zainteresowanie teatrem, pozwoliły na realizacje ich zainteresowań i pasji. Efektem pracy dzieci na tych zajęciach było przedstawienie bajki „Królewna Śnieżka”, które odbyło się na festynie rodzinnym w szkole w Zarzycach Wielkich oraz w przedszkolu w Podolanach. Dzięki realizacji projektu uczniowie uzdolnieni artystycznie mieli ułatwiony dostęp do usług edukacyjnych oraz mogli skorzystać z wysokiej jakości oferty wspomagającej rozwój artystyczny. Dzięki temu osiągają lepsze wyniki na zajęciach edukacji plastycznej , muzycznej. Łatwiej wypowiadają się i realizują w małych formach teatralnych.
W ramach zajęć z psychologiem przeprowadzono 12 godzin dla 6 grup ,łącznie dla 26 osób,
( 8 dziewczynek, 16 chłopców). Czas trwania 1h zajęć wynosił 60 minut;
w ramach zajęć z pedagogiem przeprowadzono 12 godzin dla 6 grup ,łącznie dla 26 osób,
( 8 dziewczynek, 16 chłopców). Czas trwania 1h zajęć wynosił 60 minut;
Zajęcia były prowadzone z zachowaniem zasady równości płci.
Wszyscy uczestnicy ukończyli zajęcia. Beneficjentów ostatecznych jest 25 , w tym 6 dziewczynek i 19 chłopców.
W okresie sprawozdawczym rozliczono i wypłacono nauczycielom wynagrodzenie za zajęcia. Zapłacono również za pozostałe składniki wynagrodzenia( ZUS, podatek).
W ramach projektu doposażono szkołę w nowe pomoce dydaktyczne oraz nowy sprzęt multimedialny : laptop, rzutnik oraz programy multimedialne. Wszystkie pomoce były wykorzystywane na zajęciach, umożliwiając i wspomagając indywidualizowanie procesu nauczania. Dzieci bardzo chętnie korzystały z tych pomocy .
Z ewaluacji poszczególnych zajęć wynika , że były one trafnie dobrane do potrzeb dzieci, pozwoliły na wyrównanie szans edukacyjnych uczestników projektu, rozwijając ich zainteresowania i wspomagając w rozwoju intelektualnym, na miarę ich możliwości .
W wyniku diagnozy końcowej można stwierdzić, iż wszyscy uczestnicy projektu poczynili postępy w nauce, zmniejszyła się skala niepowodzeń szkolnych, dzieci odnoszą lepsze wyniki w testach i sprawdzianach. Poprawiła się ich komunikacja językowa, są odważniejsi i bardziej wierzą we własne siły i możliwości. Dzięki zajęciom rozwijającym , uczestnicy mogli zaspokoić swoje potrzeby i zainteresowania. Rozbudzili aktywność poznawczą, zrealizowali swoje pasje.
Podczas zajęć z pedagogiem uczestnicy lepiej się poznali, zintegrowali, łatwiej nawiązywali kontakty z innymi, poczuli zasady prawidłowej komunikacji, nauczyły się przestrzegania zasad obowiązujących w grupie rówieśniczej. Dzieci skryte i zamknięte w sobie czynnie i aktywnie brały udział w organizowanych zabawach przełamując swoją nieśmiałość. Dzieci żywe i ruchliwe potrafiły skupić uwagę na zadaniach i pohamować swoją nadpobudliwość. Z własnej obserwacji i z wywiadów przeprowadzonych z nauczycielami uczącymi dzieci, które wzięły udział w zajęciach z pedagogiem w ramach projektu „Możesz więcej”, dowiedziałam się, że niektóre z nich stały się bardziej aktywne i samodzielne na lekcjach. Zajęcia te na pewno choćby w niewielkim stopniu pomogły w rozwoju emocjonalnym, a emocje są przecież podstawą naszego zdrowia psychicznego.
Zajęcia z psychologiem miały na celu dokonanie diagnozy występujących u uczestników projektu problemów wpływających na ich niepowodzenia szkolne we wstępnym etapie projektu oraz późniejszą analizę osiągniętych rezultatów na jego zakończenie. Uczniowie biorący udział w projekcie poczynili znaczne postępy podczas trwania zajęć. Ocenia się, że uczestnictwo w projekcie przyczyniło się do zmniejszenia problemów z jakimi borykały się dzieci, dzięki czemu mają większe szanse na lepsze osiągnięcia szkolne.