- Profesjonalny system wspomagania szkół z województwa małopolskiego
- Odkrywam Małopolskę
- WYRÓWNAJ SWOJE SZANSE
- Grant 3 projekt pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek
- MOŻESZ WIĘCEJ- rekrutacja
- Wyniki rekrutacji "Możesz więcej"
- Harmonogram zajęć "Możesz więcej"
- Harmonogram zajęć w ramach projektu "Możesz więcej"
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym z ryzyka dysleksji
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- "Możesz więcej" Zajęcia dla dzieci z zaburzeniami mowy
- "Możesz więcej" Zajęcia rozwijające poprzez szachy zainteresowania matematyczno-przyrodnicze
- "Możesz więcej" Zajęcia rozwijające zainteresowaniaartystyczne
- "Możesz więcej" Zajęcia z psychologiem
- "Możesz więcej" Zajęcia z pedagogiem
- "Możesz więcej" - Sprawozdanie końcowe
- Nagłówek - "Od Bariery po sukces"
- HARMONOGRAM ZAJĘĆ "Od Bariery po sukces"
- Aneks do harmonogramu zajęć - "Od Bariery po sukcesy"
- Aneks nr 2 do harmonogramu - od 12.04.2010 - "Od Bariery po sukces"
- HARMONOGRAM ZAJĘĆ "Od Bariery po sukces"–aktualny od 3 stycznia do 1 kwietnia 2011
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia wyrównawcze w klasach I-III- prowadząca Beata Z.
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze w kl. I-III- prowadząca Marta Ż
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego w klasach IV-VI: ortograffiti
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje kluczowe artystyczne: koło plastyczne w klasach IV-VI
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające - koło języka angielskiego
- "Od Bariery po sukces" Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne rozwijające- koło muzyczne
- "Od Bariery po sukces" Zajęcia psychologiczno-pedagogiczne
- "Od Bariery po sukces" Sprawozdanie końcowe
"Od Bariery po sukces" Zajęcia psychologiczno-pedagogiczne
Koncepcja i założenia zajęć pedagogiczno – psychologicznych:
Młody człowiek wymaga nie tylko wieloletniego nauczania, ale przede wszystkim wychowania. Czym zatem jest wychowanie? Według wielu wybitnych autorytetów – jest to proces formowania osobowości ucznia w taki sposób, aby umiał dokonywać słusznych wyborów w demokratycznym społeczeństwie.
Niniejsze zajęcia pedagogiczno – psychologiczne wprowadzają w podstawy rozwijania oraz modelowania osobowości ucznia. Warsztaty zostały przygotowanie w pięciu blokach tematycznych, dzięki którym uczniowie pozyskają niezbędną wiedzę oraz umiejętności pozwalające młodemu człowiekowi przygotowanie do życia w świecie osób dorosłych. Dobór form oraz metody pracy zostały dopasowane do poziomu i rozwoju wieku uczniów, ich potrzeb, stopnia integracji, poziomu dojrzałości grupy, jej liczebności oraz zainteresowań.
Celem i myślą przewodnią zajęć jest uświadomienie i uwrażliwienie uczniów na możliwość kształtowania własnej osobowości, złożoność procesów społecznych oraz ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie w grupie. Zajęcia umożliwią uczniom poznanie własnej osoby, ujawnią ich postawy oraz przekonania. Warsztaty dostarczą praktycznych narzędzi jak skutecznie można rozwijać swoje kompetencje w różnych dziedzinach swojego życia. Tym samym budując poczucie własnej wartości, jak również świadomość swoich mocnych i słabych stron.
mgr Katarzyna Lenik
EWALUACJA
Ewaluacja I etapu zajęć pedagogiczno - psychologicznych realizowanych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zarzycach Wielkich, prowadzonych w ramach projektu „Od bariery po sukces”.
Ewaluacja zajęć pedagogiczno - psychologicznych zawierała II etapy:
I etap – ankieta ewaluacyjna. Wypełniona przez beneficjentów, której głównym celem była próba oceny efektywności zajęć.
II etap – arkusze obserwacji. Arkusze opracowane przez mgr Katarzynę Lenik.
Ankieta ewaluacyjna – wnioski
Ankietę wypełniło 8 uczniów na 10 beneficjentów, biorących udział w zajęciach pedagogiczno - psychologicznych. Z analizy przeprowadzonych ankiet wynikają następujące wnioski:
Ankietowani w 75% uznali zajęcia za atrakcyjne, 25% badanych nie miało zdania. Uczniowie w 75% wypowiedzieli się, iż na zajęciach panowała atmosfera sprzyjająca komunikacji i dobrej współpracy, a stopień przekazywanych treści był odpowiedni dla 75% badanych uczniów, 25% nie miało zdania. Wiadomości wyniesione z zajęć badani uczniowie uważają w 50% za bardzo przydatne, 50% – za mało przydatne. Omawiane treści w dużej mierze miały wpływ na zmianę ich postaw i zachowanie – tj. 75% badanych uczniów. 25% badanych beneficjentów nie ma zdania w tej kwestii. Z kolei omawiane zagadnienie tylko u 37,5% badanych uczniów wpłynęły na zmianę postrzegania przez nich otoczenia, 62,5% badanych nie ma zdania co do zmiany wpływu na postrzeganie otoczenia.
Ogólna ocena zajęć wystawiona przez uczniów wygląda następująco: 12,5% celujący, 37,5% bardzo dobry, 37,5% dobry, 12,5% dostateczny.
Diagnoza grupy opracowana na podstawie obserwacji
Głównym celem zajęć pedagogiczno – psychologicznych był rozwój umiejętności prawidłowego kształtowania osobowości dziecka oraz właściwych postaw wobec siebie i innych osób.
Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach pedagogiczno – psychologicznych wywodzą się przeważnie z prawidłowo funkcjonujących środowisk rodzinnych. Są też uczniowie wywodzący się z rodzin dysfunkcjonalnych, czy niepełnych.
W grupie warsztatowej znajdywały się dzieci o zróżnicowanych postawach i zachowaniach. Diagnozując grupę, stwierdzam, iż niektóre jednostki czasami przejawiały zachowania sygnalizujące bierność społeczną, np. były nieśmiałe, zamknięte w sobie czy wstydliwe.
W zajęciach brały udział również dzieci zdyscyplinowane, odpowiedzialne, o wysokiej kulturze osobistej, z prawidłowym stopniem uspołecznienia – były koleżeńskie, empatyczne, pomocne, uśmiechnięte, radosne, pełne energii, chętnie włączały się w życie całej grupy.
Powyższa diagnoza opiera się na obserwacji, rozmowach z koordynatorem projektu, rozmowach z nauczycielami/wychowawcami.
Wnioski do dalszej pracy
Po zdiagnozowaniu grupy warsztatowej, poznaniu zachowań jej członków, przyjęłam iż jednym z głównych celów realizowanego programu w ramach zajęć pedagogiczno – psychologicznych, powinno być kształtowanie (w miarę możliwości i własnych kompetencji) postaw prospołecznych, korygowanie niewłaściwych i niepokojących sposobów bycia, by zapobiec patologizacji i agresji wśród dzieci i młodzieży.
Opracowała
mgr Katarzyna Lenik – pedagog, trener
Zarzyce Wielkie, dn. 13.06.2011 r.
EWALUACJA
Ewaluacja zajęć pedagogiczno - psychologicznych realizowanych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zarzycach Wielkich, prowadzonych w ramach projektu „Od bariery po sukces”.
Końcowym, podsumowującym etapem realizacji zajęć pedagogiczno - psychologicznych w ramach projektu „Od bariery po sukces” była ewaluacja.
Ewaluacja zajęć pedagogiczno - psychologicznych zawierała II etapy:
I etap – ankieta ewaluacyjna. Wypełniona przez beneficjentów, której głównym celem była próba oceny efektywności zajęć /ankiety 8 szt./;
II etap – arkusze obserwacji. Końcowa diagnoza uczniów na podstawie obserwacji przeprowadzona po III etapie realizacji zajęć pedagogiczno-psychologicznych /arkusze 9 szt./.
Ankieta ewaluacyjna – wnioski
Ankietę wypełniło 8 uczniów na 9 beneficjentów, którzy ukończyli zajęcia pedagogiczno – psychologiczne. Z analizy przeprowadzonych ankiet wynikają następujące wnioski.
Ankietowani w 80% uznali zajęcia za atrakcyjne, 20% badanych nie miało zdania w tej kwestii. Uczniowie w 100% wypowiedzieli się, iż na zajęciach panowała atmosfera sprzyjająca dobrej komunikacji i współpracy.
Uczniowie w 80% wypowiedzieli się, że wiadomości, które wynieśli z zajęć uznają za bardzo przydatne, z kolie 20% pozyskane wiadomości uznaje za mało przydatne. Również 80% badanych uznało, iż zajęcia pomogły im uporządkować i poszerzyć dotychczasową wiedzę. Niestety aż 90% badanych stwierdziło, że warsztaty nie pomogły im rozwinąć praktycznych zainteresowań ani umiejętności.
Z kolei stopień przekazywanych treści był odpowiedni dla 60% badanych uczniów, 40% nie miało zdania, a dla 20% był zbyt duży. Ponadto omawiane treści w dużej mierze miały wpływ na zmianę ich postaw i zachowanie – tj. 70% badanych uczniów, tylko 30% badanych beneficjentów nie ma zdania w tej kwestii. Również omawiane zagadnienia u 50% badanych uczniów wpłynęły na zmianę postrzegania przez nich otoczenia, druga połowa /50% badanych/ nie ma zdania.
Ogólna ocena zajęć wystawiona przez uczniów wygląda następująco: 60% celujący, 20% dobry, z kolei 20% badanych wystawiło ocenę dopuszczającą.
…………………………………………………………………………..