• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Tradycje tego święta sięgają roku 1926.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt.  Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

W 2022r. ten tytuł otrzymała   Guadalajara w Meksyku.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzycach Wielkich także uczcili to święto, przebierając się za bohaterów książek. Wszyscy uczniowie bezbłędnie odgadli kogo przedstawiają poszczególne postacie.

• Uroczyste otwarcie szkoły po remoncie i przebudowie

• 20 kwietnia dokonano uroczystego otwarcia naszej szkoły po remoncie i przebudowie, a nowe pomieszczenia zostały poświęcone. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Poseł RP Filip Kaczyński, Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer, Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Radni Rady Miejskiej, Dyrektor Szkoły  Beata Zając wraz ze społecznością szkolną i radą rodziców.

Nasi uczniowie uczą się w nowych pomieszczeniach, odmalowanych salach, sali gimnastycznej.            Inwestycja o wartości 1 245 000 zł została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych            w wysokości 1 200 000zł.

Zakres robót obejmował między innymi: przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części mieszkalnej, dobudowę sali gimnastycznej oraz budowę nowej oczyszczalnia ścieków. Dodatkowo w budynku szkoły dokonano rozbudowy klatki schodowej,  wykonano: instalację wodociągową i kanalizacyjną, instalację gazową wraz z przebudową kotłowni, instalację centralnego ogrzewania i instalację elektryczną, zlikwidowano także balkony.

W czasie uroczystego otwarcia zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali bardzo dobrą współpracę na linii rząd – samorząd, co daje wymierne rezultaty. Mówił o tym biorący udział w uroczystościach Poseł RP Filip Kaczyński.

Uczniowie podczas ceremonii otwarcia zaprezentowali swoje talenty wokalne i recytatorskie, jednak najwięcej braw zebrał występ uczniów klasy pierwszej, którzy przypomnieli trzy ważne słowa: proszę, dziękuje, przepraszam. Całe spotkanie przebiegało w bardzo radosnej atmosferze, a najczęściej powtarzanym słowem było „dziękuję”.

• Ostatnie pożegnanie

• "Są ludzie, których anioł śmierci przytula zdecydowanie za wcześnie".

Z ogromnym smutkiem żegnamy dzisiaj naszego kolegę śp. Bogusława Okulara. Przez wiele lat był naszą "złotą rączką", wsparciem i dobrą duszą szkoły.
            Dzisiaj odprowadzimy Go na miejsce wiecznego spoczynku.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i w naszych sercach !

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pacownicy i Uczniowie
            ZSP w Zarzycach Wielkich

• Wesołych Świąt!

• Tu pisklaczek, tam zajączek, towarzyszy im pajączek. Razem świetnie się bawili, gdy pisanki nam barwili. W kratkę, kółka i paseczki, zawiązując też wstążeczki. Do koszyczka je wrzucili i życzenia zanucili: szczęścia, zdrowia i radości, niech Wielkanoc tu zagości!

Wesołych Świąt!