• WYCIECZKA DO KRAKOWA

• 30 marca klasy starsze wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedziliśmy komnaty na Wawelu. Później podziwialiśmy Katedrę, weszliśmy na dzwonnicę, by zobaczyć Dzwon Zygmunt,  widzieliśmy krypty z grobami królewskimi. Miejscem szczególnym była Krypta świetego Leonarda, w której pochowany jest nasz Patron- Tadeusz Kościuszko. Przy sarkofagu Kościuszki odśpiewaliśmy hymn szkoły i złożyliśmy kwiaty.

Następnie, w towarzystwie przewodnika, spacerowaliśmy po Rynku. Zatrzymaliśmy się przy płycie, która upamiętnia  dzień 24 marca 1794 roku, gdy  Patron naszej szkoły - Tadeusz Kościuszko, składał przysięgę narodowi i podejmował walkę o uratowanie Polski.

• WYCIECZKA KLAS I-III do KRAKOWA

• 22 marca, uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do Krakowa.

Przy sprzyjającej pogodzie spacerowaliśmy po Rynku, gdzie zobaczyliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza, oraz miejsce, w którym patron naszej szkoły - Tadeusz Kościuszko składał przysięgę. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe, gdzie oprowadzała nas i zorganizowała warsztaty plastyczne, sympatyczna pani przewodnik. Zwieńczeniem tego dnia był spektakl pt. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", który mieliśmy przyjemność obejrzeć w Teatrze Współczesnym.

• Pokaz historyczny "Wrzesień 39"

• 21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym, którego tematem był „Wrzesień 39 – czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczypospolita”. Podczas pokazu przybliżono dzieciom sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej oraz zaprezentowano polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Uczniowie mogli osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenia żołnierza polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania. Niemałą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni.

• ŚWIĘTO SZKOŁY

• W dniu 23 marca obchodzimy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły.

Uroczyste stroje, wspomnienia postaci Tadeusza Kościuszki, przedstawienie w wykonaniu klasy 6 i taniec krakowiak uczniów klas młodszych uświetniło ten wyjątkowy dzień.

Zdjęcia można zobaczyć w zakładce "Album fotograficzny"

• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

• Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy przebrani za Pana i Panią Wiosnę. Spośród przebranych uczniów wyłoniliśmy zwycięzców: I miejsce zajęły: Emilia, Lena z klasy II i Martyna z klasy I, drugie miejsce Norbert i 3 miejsce Wiktor, pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia oraz słodkości.

21 marca obchodzony jest różwnież na całym świecie Dzień Zespołu Downa. Data nawiązywać ma do dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów wśród osób cierpiących na tę dolegliwość. Jedną z inicjatyw mocno promowaną w mediach społecznościowych jest zakładanie kolorowych skarpetek, przeważnie z dwóch różnych par, my tego dnia  założyliśmy skarpety nie do pary oraz obejrzeliśmy prezentację na temat Zespołu Downa.

• NASZA GALERIA

• Kolejne zadanie w ramach projektu „Zabawa sztuką” polegało na narysowaniu /namalowaniu odpowiedzi na pytania do wybranych obrazów z zadania 24 projektu.

Uczniowie klas II i III wykonali prace plastyczne obrazujące odpowiedzi na następujące pytania : Jak wyglada twarz mężczyzny ? O czym śni chłopiec ? Dokąd zmierzają ludzie ?

Oto efekty ich plastycznej wyobraźni !

• Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika

• Senat RP przyjął  uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Senat uhonorował Mikołaja Kopernika jako “znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata”, podkreślając, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Jego najwybitniejsze dzieło “O obrotach sfer niebieskich” wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych.

Z tej okazji uczniowie  klas I-VIII  uczestniczyli w konkursie bibliotecznym pt. „Mikołaj Kopernik-patron 2023 roku”.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Uczniowie klas I-III

I miejsce: Martyna Radwan

II miejsce: Karolina Pindel

III miejsce: Oliwia Łopata

Uczniowie klas IV-VIII

I miejsce: Natalia Wyroba

II miejsce: Łukasz Miśkiewicz

III miejsce: Maja Wilkosz

Jury konkursu wyróżniło również prace wykonane przez: Patrycję Gibas, Zuzannę Maślankę, Gabrysię Wilkosz i Maksymiliana Słoninę.

Uczniowie klas I, III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej postaci Mikołaja Kopernika oraz zapoznali się z literaturą przeznaczoną dla dzieci, dostępną w naszej bibliotece. Wspólnie czytaliśmy książkę z serii: Moi bohaterowie. Mikołaj Kopernik. Astronom, który zmienił naszą wizję Wszechświata. Ta publikacja cieszy się dużą popularnością wśród dzieci.

• Dzień Kobiet

• 8 marca chłopcy naszej szkoły zorganizowali Dzień Kobiet w wyjątkowej oprawie.

Uczniowie przygotowali dla swoich koleżanek wyjątkowy pokaz mody, quiz oraz prezentację i życzenia. Podczas swojego występu pokazali, jak ważne są dla nich kobiety i co kobiety kochają w mężczyznach. Wzbudziło to ogólną radość zebranych na sali gimnastycznej. Na kwiatach skończył się dzień niespodzianek.

• Dzień Piżamy

• 7 marca uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez SU Dzień Piżamy.

Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych najstarszych pojawiła się w szkole w piżamach.